Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Matej Gemza: Prvé víťazstvo? Petra si musela dokázať, že je stále špička

Matej Gemza © Jozef Jakubčo
Matej Gemza © Jozef Jakubčo

V tretej časti sme sa pozhovárali s Matejom Gemzom, asistentom hlavného trénera Maura Piniho, ktorý vo Vlha tíme pôsobí už siedmu sezónu.

Počas rozhovoru bol v hoteli v talianskom stredisku San Vigilio, kde sa budúci týždeň uskutočnia dva obrovské slalomy Svetového pohára v Kronplatzi. 

„Nie každý deň sa vstáva z postele ľahko,“ vraví MATEJ GEMZA.

Petra v slalome Svetového pohára vo Flachau zaznamenala prvé víťazstvo v sezóne. Je to jej prvý triumf od 11. marca 2022, kedy zvíťazila v obrovskom slalome v Aare. Ako veľmi potrebovala toto víťazstvo?

Veľmi. Sama pred sebou si musela dokázať, že je stále špička. Jej vlastná dôvera bola možno trochu naštrbená. V tíme vieme, aká je Peťa. Videli sme, že v predošlých pretekoch chýbalo málo, aby vyhrala. Naznačila, že jedno kolo vie vyhrať, ale potrebovala zájsť dve vyrovnané a kvalitné jazdy. To, že sa to podarilo v prestížnom slalome vo Flachau, je výnimočné.

Po olympiáde v Pekingu ste povedali, kto ochutnal chuť víťazstva, nechce cítiť nič iné. Je vraj prudko návykové. Aké bolo čakanie na vytúžené víťazstvo?

Boli to zmiešané pocity. Keď raz človek víťazí, stále vníma, že umiestnenie do top päť je perfektné, ale niekde vzadu v hlave má túžbu byť prvý a najlepší. Každý veril, že to raz musí prísť. Napokon sme sa dočkali a každému v tíme to dodalo dôveru, veľkú radosť a eufóriu. 

Team Vlha © fotoarchív rodina Vlhovcov
Team Vlha © fotoarchív rodina Vlhovcov

Zdá sa, že v tejto sezóne musí Petra zvládnuť preteky na sto percent, aby zvíťazila. Okrem famóznej Mikaely Shiffrinovej majú aj iné pretekárky výbornú formu.

Od začiatku sezóny v Levi bolo jasné, že v slalome vpredu nie je len Peťa a Mikaela, ale aj Wendy Holdenerová, Lena Dürrová či Anna Swennová-Larssonová. V obrovskom slalome sú tam aj Marta Bassinová, Federica Brignoneová, Lara Gutová-Behramiová, Sara Hectorová i Valerie Grenierová. Konkurencia je obrovská. Shiffrinová na začiatku sezóny mala navrch, ale postupne sú dievčatá, ktoré ju dokážu zdolať. Je výborná, ale nie nezdolateľná.

Boris Vlha povedal, že v aktuálnej sezóne sa v tíme každý smeje a potom je svet krajší. Ako si to celé užívate?

Na jednej strane musí byť dobrá nálada a atmosféra, na druhej strane na tréningu musíme byť koncentrovaní. Tam na smiech nie je čas. Večer pri stole sa môžeme zasmiať, ale na svahu potrebujeme byť stopercentní a sústredení na svoju prácu. Smiech nikomu neberiem, ale povinnosti treba brať vážne. Vtedy to má význam.

Petra vravela, že po minulej sezóne, v ktorej získala zlatú olympijskú medailu v slalome, hľadala motiváciu. Ako ste sa jej snažili pomôcť?

Motiváciu musí nájsť sama v sebe. V tíme sme jej len mohli vytvoriť podmienky, aby sa cítila komfortne, aby mala chuť na lyžovanie a bavilo ju. Každý jej chcel vytvoriť najlepší pocit, aby sa cítila dobre. Hlavná úloha nájsť motiváciu ostala v jej hlave. 

Kým v posledných sezónach ste si v tíme dávali jasné ciele, v tejto sa to zdá byť zatiaľ trochu voľnejšie. Potrebovala Petra po vypätých sezónach aj takýto ročník?

Každý športovec má v kariére vrcholy i pády vo svojej športovej forme. Je to úplne normálne, prirodzené, že pretekár trochu kolíše. Počas dlhoročnej Petinej kariéry nemôžeme stále očakávať, že každý rok bude na absolútnom vrchole. Je normálne, že pretekár trochu spadne, hoci Peťa je stále top, len možno nie je až tak výrazne silná.

Ako veľmi je psychicky náročné udržať koncentráciu počas lyžiarskej sezóny, v ktorej buď trénujete, pretekáte, alebo cestujete?

Tím jej musí vytvárať atmosféru, aby bola čo najmenej rozptyľovaná vonkajšími vplyvmi. Všetci v tíme máme rovnaký cieľ, vieme, čo sú naše priority. Spoločne pracujeme, aby sme ich napĺňali. Ak pretekár vidí, že ťaháme rovnakým smerom, tak sa jej všetky útrapy, ktoré počas sezóny prídu, zvládajú jednoduchšie.

Matej a Boris © fotoarchív rodina Vlhovcov
Matej a Boris © fotoarchív rodina Vlhovcov

Ako to zvládate počas sezóny bez rodiny? Máte čas na súkromný život?

Doma netrávim počas sezóny veľa času. Svoj osobný život s rodinou si užívam mimo lyžiarskej sezóny. Počas nej sa koncentrujem naplno potrebám tímu a Petre. Takto to mám rozdelené. A snažím sa, aby boli obidve strany spokojné.

Máte počas sezóny dni, kedy sa musíte prinútiť, aby ste vstali a išli na kopec alebo to vždy ide jednoducho? 

Nie každý deň sa vstáva z postele ľahko. Nie je to však pre mňa len práca, ale zároveň aj záľuba. Musí ma to aj tešiť. Každý deň viem, prečo vstávam a keď sa dostaví úspech, ako naposledy vo Flachau, vtedy sa ráno vstáva vždy lepšie. Vtedy si uvedomím, že teraz nemôžem oslabiť tím, že sa začnem zašívať alebo flákať. Aj keď máme slabšie chvíle, navzájom si pomôžeme a ideme ďalej.

Igor Vlha už viackrát povedal, že Matej Gemza bude s jeho dcérou pokračovať až do konca kariéry. Ste na to pripravený?

Je to vec, ktorá sa nedá predvídať a plánovať. Buď to funguje, alebo nefunguje. Člen tímu musí mať sebareflexiu a musí tiež vedieť, keď stagnuje, že je lepšie, keď odíde sám. Je to milé od Igora, že to rozpráva. Vážim si to. Beriem to tak, keď ma tím potrebuje a chce, som k dispozícii a keď príde čas a povedia mi, že ma nahradia mladším, rýchlejším, silnejším, múdrejším, budem rád za všetko, čo sme prežili, a život pôjde ďalej.

Po minuloročnej olympiáde ste vraveli, že s hlavným trénerom Maurom Pinim máte skôr profesionálny vzťah. Ešte neprerástol do kamarátstva?

Dlhoroční kamaráti sa často rodia v detstve, možno na základnej škole alebo niekde z ulice. S Maurom vychádzame dobre a aj keď raz toto všetko skončí a príde na Slovensko, budem veľmi rád, keď ma navštívi. Verím, že to tak bude aj opačne a keď pôjdem do Švajčiarska, zavolám mu, aby sme išli spolu na večeru, prikývne. Máme normálny dobrý a zdravý vzťah. 

Čo vás naučil po trénerskej stránke?

Je to veľa vecí, detailov, ktoré sa nevidia v televízii. Učím sa od neho každý deň. Vyžarujú z neho pokoj a rozvaha. Aj keď Peťa dlhšie čakala na víťazstvo, snažil sa nás upokojiť. Dôveruje Petre i celému tímu. Nepôsobil agresívne ani nahnevane. Vravel, že náš čas príde, len si naň musíme počkať a každý deň tvrdo pracovať. Snaží sa nájsť vždy správnu cestu, nemá problém si vypočuť všetky strany. Je to otvorený tréner a manažér, ktorý zohľadňuje a rešpektuje všetkých ľudí v tíme. 

Výborný vzťah ste mali aj s predošlým Vlhovej trénerom Liviom Magonim, ktorý v súčasnosti trénuje Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú. Keď sa stretnete na pretekoch, prehodíte zopár slov či zájdete na kávu?

Áno, je to štandard z minulej sezóny. Prehodíme zopár slov, ale nevedieme spolu žiadne siahodlhé debaty. Na spoločnú kávu počas sezóny nemáme čas. Každý máme svoj program, ktorý je poriadne nabitý. 

Vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta vo francúzskych strediskách Courchevel a Meribel. Aké ciele si tam dávate?

Prirodzenou túžbou je získať medailu, ale nerád by som hovoril o cieľoch či ambíciách tímu. Chceme byť stopercentne pripravení a podľa aktuálnej formy sa ukáže, na čo máme. Ťažko si dopredu dávať ciele. Navyše nechcem tím ani Peťu dostať pod zbytočný tlak. Pozitívne je, že Peťa je z pretekov na preteky stabilizovanejšia a je to nasmerované správny smerom. Verím, že to bude gradovať a na šampionáte podá najlepšie výkony v sezóne a všetkých nás poteší. 

V aktuálnej sezóne sa zameriavate na technické disciplíny. Petra však povedala, že jedným z jej cieľom je aspoň raz vyhrať v rýchlostnej disciplíne. Ako to vnímate?Tým, že sú v tejto sezóne majstrovstvá sveta, nedali sme si nejaký výrazný cieľ vo Svetovom pohári. Teší nás, že sa Peťa v priebehu prípravy i sezóny cíti dobre v obrovskom slalome. Chutí jej a má z neho dobrý pocit. Na tréningoch sme sa príliš nezameriavali na rýchlostné disciplíny. Trénovali sme ich málo. Možno sa to v budúcej sezóne zmení. Samozrejme, že by bolo krásne, keby aspoň raz vyhrala rýchlostnú disciplínu. V jej životopise by svietilo, že vyhrala tri disciplíny vo Svetovom pohári, čo nie je maličkosť.

Newsletter: